Kuukausikatsaus elokuuhun

Elokuu oli ja meni, samoin teki myös heinäkuu enkä siitä saanut aikaiseksi kirjoittaa joten kirjoitetaan nyt sitten jälleen kuukausikatsaus parilta kuukaudelta että mitä sitä on tullut tehtyä.

Käytännössä elämä on jatkanut omissa uomissaan. Olen vain lueskellut kirjoja, kuunnellut musiikkia, kirjoitellut tekstejä ja soitellut musiikkia – pääosin treenaillut kitaran soittoa ja laulamista treenikämpällä. Viime kuun aikana luin ainakin seuraavat kirjat:

  • Owe Wikström: Läsnäolon taito. Tätä voi suositella jos kiinnostaa rauhallinen elämä, hiljentyminen ja oleskelu ja mietiskely ja itsensä ja Jumalan kohtaaminen. Kirjassa siis oli paljon teologista settiä että jos sellainen ei kiinnosta niin ei toki sitten varmaankaan paras kirja mutta ainakin itseni mielestä tämä oli hyvä teos.
  • Juhani Seppänen: Hullu työtä tekee. Tämä oli kiintoisa kirja kanssa ja ihan luettavaa settiä! Kirjassa pohdittiin työntekoa ja monia siihen liittyviä järjettömyyksiäkin ja ihmisten terveyden ja työn välistä suhdetta.
  • Michael Pollan: Oikean ruoan puolesta. Tätä voin suositella kyllä varauksetta kaikille ihmisille joita kiinnostaa vähänkään ruoka, sen puhtaus, ravinnon merkitys terveydelle yms. Hyvä teos.

En näistä ole jaksanut blogiin kirjoitella koska olen ollut laiskalla päällä, eh. Viime kuun (vai toissakuun) aikana tuli myös onnistuttua räveltämään iPhonen näyttö hajalle. Näyttö meni särki kun pudotin kännykän treenikämpällä nuottitelineestä lattialle ja korjaus maksaisi parisen sataa euroa. Ostin halvemman puhelimen tilalle käyttöä varten siihen saakka kunnes on varaa pistää korjaukseen tuollainen summa.

Terveydentila on alkanut taas syksyä kohden tekemään lämpöilyä, kesä meni hyvin, ei ollut kuin parina yksittäisenä päivänä kuumeinen olo ja lämpöjä mutta nyt taas elokuun aikana alkanut useamminkin olemaan. Esim. jos illalla ollut kaupungilla teebussilla ja tullut sieltä takaisin kotiin on lämmöt ollut 37.8:aakin eli vielä on jatkunut kuumeilut. Samoin monesti päivälläkin ihmeen pienestä rasituksesta alkanut kuumeilu taas toistumaan ja suhteettomasti hiostamaan. Mikä lie. Saapa nähdä kun jatkan ruokavaliomuutosta että tuleeko muutoksia näkymään – tosin voihan tuon kuumeilun aiheuttaa jokin loinenkin tai vastaavaa jota ei vain ole löytynyt.

Ruokavaliomuutoksesta sen verran että nyt olen viimeisen kuukauden aikana kokkaillut kotona todella paljon enemmän ruokia ja kun olen kokkaillut, olen kokkaillut kasvisruokaa. En ole kuitenkaan kasvissyöjäksi ryhtynyt, eli syön yhä lihaa jos käyn snägärillä tai purilaisella vaikka ABC:llä mutta kotona kuitenkin kun olen laittanut ruoat olen laittanut nyt vain kasvisruokaa. Painokin on sen seurauksena pudonnut viimeisen parin kuukauden aikana useita kiloja, n. 4 kg viime kuun aikana. Pääasiallinen syy toki tuohon ruokavaliomuutokseen on ollut tuo sairastelu; koska lääkärit eivät ole löytäneet vieläkään mitään selitystä eikä syytä sairastelulle, pitää itse alkaa tekemään asialle jotain ja parasta mitä itse voi tehdä on tietenkin syödä terveellisemmin. Tässä kontekstissa terveellisempi tarkoittaa sitä että ruoka olisi mahdollisimman vähän jalostettua ja ei sisältäisi lisäaineita.

Treenikämpällä olen yhä käynyt ahkerasti remputtelemassa skebaa ja treenailemassa laulua. Kaunista kuultavaahan se ei ole vieläkään kokonaisuudessaan mutta pistetään tähän eilen äänittämäni remputtelu treenikseltä. Sen voi kuunnella tästä. Biisi on Opeth-yhtyeen Harvest josta sitten tuollaisen sovituksen tein. Mikin sijoittelu on hanurista kuten kuulee mutta kuitenkin tuosta äänityksestä saa selvän että miltä miun laulanta tätä nykyä kuullostaa. Kyllä se siitä kun jatkan treenausta niin vielä toivon mukaan kehittyy hyväksikin, jos Luoja suo ja elossa ollaan ja motivaatiota riittää 🙂

Viime kuun lopulla olen alkanut kirjoittamaan enemmän tekstejä taasen, tällä kertaa runoja ja lyriikoita englanninkielellä. Kaverini lupasi sitten että hän tarkistaa niitä jossain vaiheessa että ovatko kieliopillisesti oikein yms. Aikomuksenani siis on kirjoittaa uudet lyriikat hevibiiseihini joita en ole vielä laulellut (koska en vielä niin hyvin laula…). Tekstin tyyli on erilaista kuin aiemmin, enemmän abstraktimpaa verrattuna aikaisempaan suhteellisen suoraan kerrontaan joka paikoitellen sisälsi metaforia. Saas nähdä, kuitenkin ainakin saan kirjoittaessa vaivata omaa päätäni enemmän etsiessä uudenlaisia ilmaisutapoja joten hyvää harjoitusta se.

Elokuu puolella tuli myös viitisen päivää elettyä asuntovaunuelämää. Olin siis Lieksassa mökillä ja tuli siellä asuntovaunuelämää kokeiltua. Oikein mukavaa oli ja vahvisti sitä fiilistä että jonakin päivänä pitää muuttaa asumaan asuntovaunuun ainakin joksikin aikaa. Sitten joskus… 🙂

Kaiken kaikkiaan viimeiset pari kuukautta on olleet hyviä ja mukavia pl. kuumeilu. Kavereita on tullut nähtyä ja sosiaalista elämää siis vietettyä. Myös harrastuksia on tullut harrastettua joten mikäpäs tässä elellessä.

Ei muuta kuin hyvää alkanutta kuukautta kaikille tasapuolisesti 🙂

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *