
Totuttuun tapaan maailma jatkoi rullaamistaan ja kuukausi vaihtui elokuusta syyskuuhun kuten hyvin monena vuotena aiemminkin. On siis aika istahtaa taas koneen ääreen ja katsastaa menneseen kuukauteen mitä sitä tuli touhuttua vai tuliko yhtikäs mitään.
Elokuun puolella oli tavallisuudesta poikkeavaa aktivteettia ristiäisten muodossa. Pari vuotta onkin tainnut vierähtää kun viimeksi olen moisissa juhlissa käynyt joten mukavahan tuo oli pitästä aikaa päästä moiseen tapahtumaan käymään. Samalla kertaa kun olin reissussa tuli käytyä myös isovanhempien luona joten reissattua tuli sentään ainakin viime kuun puolella jonkin verran.
Muutoin viime kuu meni hyvin pitkälti tietokoneella pelaamisen merkeissä. Viime kuussa aktivoiduin ja pelasin pari pidempää peliä lävitse sekä muutamia lyhyempiä. Kaikkiaan seitsemän peliä tuli läpi kaluttua ja niistä myöskin arvostelut kirjotettua. Arvosteluista muutamat löytyvät täältä blogista sekä sen lisäksi uudessa elvenpath.net blogissa.
Pelaamisen lisäksi viime kuussa tuli tosiaankin myös uusi blogi aukaistua. Tällä hetkellä sisältö on pääosin itseni kirjoittamaa sinnekin, mutta onpa siellä jo yksi kaverinikin kirjoittama arvostelu. Kuten yleensä, tuokin blogi päivittyy kiireiden ja fiiliksen mukaan. Joskus pelaan enempi, joskus vähempi ja samoin on laita blogin toisella kirjoittajallakin.
Sosiaalista elämää on tullut elettyä samaan tapaan kuin aina ennenkin, eli kavereita on tullut nähtyä. Oli sangen mukavaa myös kun kaverini pääsi käymään kahvilla täälläkin vielä ennen lähtöään lähetystyöhön ulkomaille. Toivon mukaan matka menee hyvin ja työ on hedelmällistä 🙂
Muuttoapunakin tuli toimittua toiselle kaverille kun hän muutti tänne Jyväskylän suuntaan. Mukava homma että lisää saatiin Keski-Suomeen kaveriporukkaa taasen maisemiin!
Hieman myös sisustukseen tuli sijoitettua viime kuun puolella kuten aiemmasta blogimerkinnästä voi havaita. Kaksi pöytää tuli hommattua ja nyt molemmat pöydät ovat olleet sangen ahkerassa käytössä. Käyttö muuttuikin erilaiseksi kuin mitä alunperin kaavailin eivätkä pöydät olekaan vierekkän olohuoneessa, mutta molemmat ovat löytäneet sijoituspaikkansa asunnosta ja tällä hetkellä ratkaisu on vaikuttanut sangen toimivalta. Olohuoneeseen jäi toinen pöytä ja makuuhuoneeseen meni toinen pöytä.
Muuten ei mitään sen suurempaa ja ihmeellisempää tapahtunut menneessä kuussakaan. Tavallista elämää joka rullailee omalla painollansa. Ainoastaan huonona puolena voisi viime kuukauden puolelta mainita että mystinen kuumeilu alkoi taas tekemään tuloaan monen hyvän kuukauden jälkeen ja lämpötilat on sahaillut taas kauppareissujen jälkeen korkeimmillaan jopa 37.6:een asteeseen ja olotilakin on toisinaan sen mukainen. Noh, sillä mennään mitä on annettu joten eipähän tuossa. Omituisesti on useampana vuotena ollut että kesällä on paljon vähemmän oireillut kun syksyä kohden, liekö sitten jotain tekemistä säiden kanssa. Mene tiedä.
Kaikkiaan kuitenkin hyvä kuukausi ja uusikin kuukausi on hyvin alkanut jo kulkemaan eteenpäin. Ei muuta kuin mukavaa alkanutta kuukautta kaikille lukijoille ja muillekin, toki!
Leave a Reply