Muut otti taksin mutta John Lennon

Kävin lentokoneella Kokkolassa

Vaihtelua matkustukseen

Kuten jotkut saattoivat huomata, oli viikonloppu postauksien suhteen hiljaista. Olin reissussa viikonlopun Kokkolassa ristiäisissä. Perjantaina päivällä katselin Google Mapsista paljonko Helsingistä on Kokkolaan matkaa sillä mietin vaihtoehtoa junalle josko omalla autolla olisin jaksanut ajaltaa. Satuin kuitenkin huomaamaan vahingossa että sinne lähistölle pääsee myös lentokoneella.

Olen viimeksi mennyt lentokoneella ollessani luultavasti noin viiden vuoden ikäinen joten nyt tuli oiva tilaisuus lentää muutenkin kuin vain baarista pihalle. Katselin lentolippujen hintoja ja huomasin että lentolippujen hinnat meno-paluuna olivat vain tuplasti kalliimmat kuin junaliput meno-paluuna joten ostin sitten netistä liput sillä matkaan menee lentämällä vain 1 h 15 min tai jotain niitä main, junalla 3:40 h – 6:30 h välillä, riippuen mihin aikaan menee jne.

Tuplasti kalliimmat lippuhinnat kuulostavat äkkiseltään järjettömältä idealta mutta jos asian miettii rationaalisesti ei hintaero ole todellisuudessa lähellekään sitä luokkaa. Jos istun junassa vaikkapa 4 h pidempään per suunta kerkeän siinä aikana hilpaisemaan muutamat kahvit, sämpylää, patonkia sekä tietenkin muutamat oluet. Helposti matkahintaan voi laskea sen 30 eur tai enemmänkin lisäksi per suunta. Käytännössä siis lentomatka oli varsin kilpailukykyinen jos mietti kokonaiskustannuksia.

Lentokone oli aika suuri läheltä vaikka kone olikin lentokoneeksi pieni

Opreaatio lentäminen: Helsinki-Kokkola

Lähdin Helsingistä Vantaalla sijaisevalle lentokentälle hyvissä ajoin. Olin pari tuntia aikaisemmin jo asemalla että varmasti on aikaa etsiä lähtöpaikka jne. Lueskelin siellä sitten odotellessa kirjaa, selasin nettiä ja kulutin aikaa kahviossa. Menin sitten hyvissä ajoin jo turvatarkastukseen ja kyselin että miten tämä koko systeemi toimii. Kerroin suoraan että olen ensimmäistä kertaa aikuisiällä lentämässä joten en ole oikein selvä näistä kuvioista. Henkilökunta oli ystävällistä ja opasti asian tiimoilta.

Ennen turvatarkastukseen menoa hän vielä varmisti että olenhan tehnyt jo lähtöselvityksen. Olin että “En, mikä se edes on?” jolloin neiti sitten selosti että tuolla on tuollaisia vekottimia joihin pitäisi mennä naputtelemaan tuo koodi mikä lipussani on jne. Menin sitten sitä värkkäilemään ja sehän meni vahvasti kuin Suomen euroviisumenestys viime vuosina. Automaatti ilmoitti että lähtöselvitystä ei voi enää tehdä ja pitää kääntyä henkilökunnan puoleen. No niinpä tietenkin. Menin takaisin turvatarkastukseen ja selostin tilanteen. Onneksi siitä sitten puhumalla pääsin jatkoon kun liput oli tulostettuna ja muuten asiat ok.

Noh, tässä vaiheessa tietenkin sitten menin eteenpäin ja siellä oli portti jossa oli joku seuraava henkilö. Muut matkustajat piippasivat lippunsa ja itse olin siinä sitten että “Mikäs juttu tämä on, ei mulla ole tollaista tikettiä, mulla on vain tällaiset” ja näytin tulostettuja lentolippujani. Henkilö siinä oli ihmeissään että miten ihmeessä olen edes päässyt sinne asti ilman sitä lippua. Selostin tilanteen ja hän oli että ei sinne pitäisi olla päässyt lainkaan ilman sitä lippua. Olin että jaa-a. Hän sitten katsoi koneelta ja sanoi että koneessa kuitenkin on paikkoja vielä vapaana joten kyllä mut sinne lennolle saadaan mukaan. Hän tulosteli sitten lippuni ja pääsin alakertaan odottamaan lentokenttäbussia muiden matkustajien kanssa.

Joulu on tullut jo Helsinki-Vantaan lentoasemalle

Loppumatka meni sitten ilman ihmeellisyyksiä. Bussi haki matkustajat, siitä sitten hyppäsimme koneeseen, etsimme omat paikkamme ja matka alkoi. Oli kyllä jännää, mutta ei kuitenkaan pelottanut. Enemmän oli fiilis kuin olisi lähtenyt Linnanmäelle. Olin kyllä ihan fiiliksissä lennosta ja matka kesti vain vähän aikaa ja sittenpä sitä olikin jo perillä. Siinä ei kauaa tarvinnut elämänsä tunteja tuhlata.

Paluulento meni sekin putkeen

Ristiäiset oli ja meni, reissu meni ja oli sunnuntai ja aika palata kotiin. Siskon mies viskasi minut lentokentälle ja siellä sitten odottelin kaikessa rauhassa lähtöä. Kerkesin siinä sitten hyvissä ajoin mennä tekemään lähtöselvityksen ja myös turvatarkastuksen. Bussi ei tullut noutamaan meitä vaan koneelle tuli mentyä kävellen.

Lentokoneessa etsin paikkani ja istahdin aloilleni. Vähitellen kun lentokone oli jo melkoisen valmiina lähtöön kesti lähdössä oma tovi. Lentoemännät kiertelivät muutamat kerrat käytäviä, laskivat paikallaolijoita ja lopulta tuli vielä listan kanssa kiertämään kun väkimäärä ei täsmännyt lähtöselvityksessä olleiden kappalemäärään. Alussa vieressäni olleelta mieheltä kysyttiin hänen alkuperäistä paikkaansa (jonka hän vaihtoi ikkunan viereen kun sellaisia oli vapaana), sen jälkeen samalla rivillä olevilta kysyttiin nimet ja minulta.

Paluumatkalla olin potkurin lähellä

Meikäläistä ei sitten löytynyt nimilistalta, lentoemäntä totesi että sinua ei jostain syystä näy täällä ollenkaan. No niinpä tietenkin, säätämiseksi touhu meni kuin junteilla perähikiän tanssilavoilla.

Kaivoin lippuni ja lentoemäntä sitten kävi katsomassa sitä jossain ja tuli sitten takaisin. Oli vain jostain syystä kone skipannut lipun lukemisen tai jotain ja sen takia ei ollut vain rekisteröitynyt paikallaoloni koneessa. Sen jälkeen sitten kuitenkin väkimäärät täsmäsivät ja matkaan pääsimme.

Matka Helsinkiin meni leppoisasti kirjaa lukien. Kahvia tarjoiltiin paluulennollakin ilmaiseksi ja Karhun kolmosen 0,33 tölkin sai viiden euron hintaan. Ei kovin kauaa mennyt paluulennossakaan ja matkustusmukavuus oli hyvä. Myös lentoemännät olivat ystävällisiä ja palvelualttiita yksilöitä joten myös sen suhteen ei mitään valittamista matkasta löytynyt. Lentämisestä jäi kyllä erittäin hyvät vibat joten ehkäpä jatkossakin harkitsen ilmateitse matkustamista mikäli lentokenttiä sattuu määränpään lähistölle!

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *