
Koska olen tänä vuonna käyttänyt paljon aikaa elokuvien katsomiseen tuli joitain aikoja takaperin jo hankittua 5.1 -äänijärjestelmä. Tarkoituksenani on laajentaa se vielä tulevaisuudessa 5.1.2 -muotoon, mutta tähän asti olen kuunnellut tuollaisella setupilla leffojen soundit.
Koska kyseisessä Polk Audion äänijärjestelmässä (arvostelu tulee myöhemmin blogiin kunhan kerkeän kirjoittamaan) on pienet kaiuttimet, oli pidemmän aikaa sivukaiuttimista toinen pianon päällä ja toinen tietokonepöydällä. Valitettavasti myös johto roikkui enemmän tai vähemmän aina edessä kun tietokoneelle halusi istahtaa joten kaiutinta sai siirrellä useasti pois edestä.
Viime viikolla sitten saapui viikonloppuna tilaamani kaiutinjalustat joilla oli tarkoitus taklata sisustuksellista ja käytännöllistä onglemaa. Tilasin verkkokauppa.comista MediaLounge SS-01 jalustat jotka vaikuttivat kuvauksen perusteella varsin asiallisilta. Myös hinta oli huokea joten kovin suurta panostusta taloudellisesti ei tarvinnut tehdä. Verkkokaupasta tilatessa on myös hyvä palautusoikeus joten sitä suuremmalla syyllä kyseiset jalustat vaikuttivat kokeilemisen arvoiselta.

Jalustojen kasaus oli kutakuinkin mutkaton prosessi. Harmillisesti mukana tulevat mutterit ja Polk Audion satelliittikaiuttimet eivät halunneet olla yksimielisiä sopivuudesta joten tämä vaati enemmänkin värkkäämistä kuin olisin halunnut. Koetin ensin etsiä kotoa sopivia muttereita mutta mikään ei ollut suoraan kovin hyvin tähän soveltuva vaan enemmän tai vähemmän turhan pitkiä.
Lähdin Clas Ohlsonille kaiuttimen ja jalustan adapterin kanssa etsimään josko sieltä löytyisi juuri sopivaa kokoa olevaa mutteria. Ei löytynyt. Jatkoin matkaani K-Rauta Extraan Forumilla etsimään mutteria, mutta tyhjää sai haraista sielläkin. Sieltä sitten jatkoin verkkokaupalle siinä toivossa että siellä olisi ihmeen kaupalla moisia muttereita jos ne olisivat jotain standardikokoa, mutta kuten arvata saattaa oli toivo siitä yhtä turha kuin toivo lumen tulosta Libyassa.
Palasin sitten tyhjin käsin kotiin ja värkkäsin väärää kokoa olevilla muttereillani kaiuttimet jalustalle. Onneksi kiinnitys sentään meni tarpeeksi tiukasti eikä pelkoa kaiuttimien putoamisesta ole, mutta silti ei niin tiukasti kuin ne voisivat olla. Kuitenkin good enough.

Kaiutinjalustojen huokeuden huomaa kyllä muutenkin laadussa. Toisessa jalustassa pohjan paino pyöri varsin vaivattomasti paikalleen loppuun saakka kun taas toisen jalustan kohdalla pohjapainon pyörittämisessä sai käyttää jo voimaakin eikä siltikään saanut sitä loppuun asti pyörimään. Kuitenkin normaalissa jalustan käytössä asialla ei ole merkitystä joten näillä mennään.
Jonkin aikaa jalustoja käyttäneenä olen ollut tyytyväinen lopputulokseen. Jalustat on kätevät sillä niitä voi siirtää tarpeen mukaan edestä imuroidessa yms, niiden avulla saa kaiuttimet sijoiteltua optimaaliseen paikkaan kuuntelua ajatellen ja yleisesti ne ovat siistin näköiset. Ne toimivat sisustuksellisesti paljon aikaisempaa purkka-teippi-ratkaisua parempana vaihtoehtona joten näihin on helppoa olla tyytyväinen lopputulosta miettiessä.
Ostin samalla myös 25 metrin kelan audiokaapelia jonka avulla kaapelit sai vedettyä huoneen toiselta puolelta reunoja pitkin toiselle seinustalle. Tällä hetkellä johdot roikkuvat lattialla, mutta tarkoitus on nostaa ne jokin päivä lattialistan päälle tai sitä vasten tiiviimmin jotta ne eivät olisi imuroidessa tiellä. Pienin askelin kohden käytännöllistä mutta myös viihtyisää kotia 🙂
Leave a Reply