Peliarvostelu: Metro 2033 Redux

Ilmojen halki käy…. demonin tie? Metron maailmassa demoneilla on siivet.

Johdanto

Metro 2033 Redux on vuonna 2014 julkaistu selviytymiskauhupeli jota pelataan ensimmäisen persoonan kuvakulmasta – tuttavallisemmin se on siis FPS. Pelin on kehittänyt 4A Games ja sen on julkaissut Deep Silver. Alkuperäisen, vuonna 2010 julkaistun Metro 2033 -pelin (eli ei Reduxin) on julkaissut THQ.

Peli on saatavana Xbox 360:lle, Playstation 4:lle, Xbox Onelle, Linuxille, Mac OSX:lle sekä Windowsille joista Windows oli tämän pelin osalta oma valintani alustaksi.

Dmitri Gluhovskin tieteiskirjaan Metro 2033 pohjautuva tarina kertoo kuinka ydinsota on tuhonnut lähes kaiken ja tehnyt elämisen maan pinnalla mahdottomaksi. Tuhannet ihmiset ovat päätyneet asumaan metrotunneleissa. Pelin protagonistina on Artyom, nuori mies joka lähtee tuhoamaan maan pinnalla olevia vihamielisiä otuksia.

Pelaaminen

Pelimekaniikat ovat tutut kaikille FPS-pelejä tietokoneilla pelanneille, eli hiiren ja näppäimistön kombinaatiolla mennään tavalliseen tapaan. Kontrollit toimivat ilman ongelmia joten pelikokemus on näiden osalta hyvä.

Peli oli omaan osaamiseeni nähden sopivan haastava normaalilla vaikeustasolla, mutta ei kuitenkaan liian helppo. Joitain kohtia sai ottaa useampaan otteeseen ja panosten riittämisen kanssa oli välillä tiukkaa. Kovemman luokan pelaajille löytyy vaikeampiakin taso mutta sitä en lähtenyt edes koettamaan.

Grillijuhlat alkakoon! Paistettua mutanttia puoleen hintaan, tarjouksessa sunnuntaista tiistaihin.

Ammusten riittävyyden miettimisen lisäksi pelaajan täytyy pitää huolta myös kaasunaamareiden filttereiden riittävyydestä, sillä tukehtumiskuolema odottaa mikäli liikkuu alueella missä kaasunaamarille on tarvetta eikä filttereitä ole enää tarpeeksi. Tämä antaa myös hyvän syyn siirtyä eteenpäin kentissä sopivan ripeällä tahdilla.

Pelaaja voi valita pelityylikseen suoraviivaisen ramboilun missä viholliset tutustutetaan viikatemieheen aseiden avustuksella, mutta rauhaa rakastavammille hiiviskelytaktiikka on myös validi vaihtoehto. Allekirjoittaneen valinta oli antaa aseen puhua ensin ja esittää mahdolliset kysymykset vasta sitten.

Vihollisia pelissä on muutamia erilaisia. Pelaaja ei kohtaa vihamielistä suhtautumista ainoastaan mutanteilta, vaan myös natseilta ja stalinisteilta joten Metron maailma on vaarallisempi kuin Itä-Helsingin metro aamuyön pimeinä tunteina. Hyvänä puolena on se, että (lähes) kaikki liha tottelee kuria myös tässä tapauksessa ja aseilla saadaan aggressiot vähenemään varmasti ja nopeasti. Pelaaja kohtaa kylläkin yhdessä kentässä vastuksen johon eivät luodit pure, mutta rauhallisempi suhtautuminen tätä olentoa kohtaan tuottaa elämän ylläpidon kannalta suotuisamman lopputuloksen.

Pääosin toimiva kokonaisuus

Monin paikoin maailma on pimeä ja valoa vailla, mutta joskus valoa näkyy tunnelin päässä.

Metro 2033 Redux on pääsääntöisesti viihdyttävä peli, vaikkakin tarina jätti itseni hieman kylmäksi enkä siihen päässyt kunnolla sisälle. En sitten tiedä oliko syynä se, että tarina ei ollut paikoitellen selkeästi kerrottu vaiko siitä, että itsellä oli pelin aloittamisen ja lopettamisen välissä useamman kuukauden tauko ja olin mahdollisesti vain sinä aikana unohtanut tarinan alun. Mene tiedä.

Tarina jätti itselleni tunteen siitä että aivan kaikkea ei olisi avattu tarpeeksi, etenkään siellä täällä nähtäviä hallusinaatiokohtauksia ja niiden aikana nähtäviä olentoja. Lisäksi pelin loppu olisi voinut olla myös mielenkiintoisempi ja tarjota pidemmän videon siitä mitä lopulta tapahtui Artyomin tekemien tekojen jälkeen. En ole pelisarjan myöhempiä osia pelannut, joten ehkä niissä sitten selviää miten tulevaisuudessa käy.

Kokonaisuutena Metro 2033 Redux on pelaamisen arvoinen ja hyvällä tapaa lajityypistään erottuva FPS. Se tarjoaa paikoitellen jopa säikäyttäviä ja puistattaviakin hetkiä joka antaa hyvän lisän pelikokemukseen.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *