Perjantaipullo: Marsalkka 4,6 % Lager

Marsalkka 4,6 % Lager on MBH Breweriesin panimon olut. Samaa Marsalkka Lageria on myynnissä myös eri vahvuudella jonka vuoksi mainitsen nimessä jo kummasta oluesta on kyse. EBU-arvot on 15.

Tölkki on toimivan yksinkertainen ulkoiselta olemukseltaan. Vaahtoa muodostuu pinnalle kohtalaisesti mutta ei mitenkään ennakoimattomasti, joten tuoppiin oluen kaatamisessa ei joudu mitenkään erityisen varovainen olemaan.

Väri on kullankeltainen joka ei erityisen suuria tuntemuksia itsessäni herätä mihinkään suuntaan. Tuoksu on vehnäinen mutta tunkkaiseen taittuva.

Suutuntuma on keskitäyteläinen ja aavistuksen pistävä. Maku on raikas ja keväisen kepeä. Jälkimaku on kuivaan kallistuva.

Varsi saisi olla omaan makuuni voimallisempi, mutta tällaisenaankin juomakelpoinen lager vaikkakaan ei mitenkään erityisesti joukosta erottuva.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *