
Rock Paper Scirssorsin panimon Momotoko Fuji on 4,9 % vahvuinen pale ale. Oluen saatavuudeksi on kuvattu kaikki Momotoko – Ramen ravintolat sekä valikoidut K-Kaupat kautta maan. Lisää tietoa oluesta löytää Rock Paper Scissorsin sivuilta (katso tästä).
Vaahtoaminen on suhteellisen runsasta mutta ennakoitavaa joten lasiin juoman laskeminen ei vaadi muuta kuin rauhallista otetta ja hetken aikaa. Pinnalle muodostuva vaahto on hattaramaisen ohutta.
Väri on samean kellertävä eikä se erityisesti itseäni viehätä. Tuoksu on mukavan raikas ja kepeä. Suutuntuma on keskitäyteläinen. Maku on sitruksinen ja raikas ja juuri sellainen millaisen mielikuvan tuoksustakin sai. Hyvä maku jossa on hivenen verran pistävyyttä. Jälkimausta nousee esiin greippi, mutta ei kuitenkaan liiallisesti.
Kokonaisuutena toimiva olut jota voisi joskus koettaa japanilaisen ruoan kanssa.
Leave a Reply