Kokkailut: Tortillat

Tortillat on herkullista ja nopeaa ruokaa

Tämänviikon kokkailuina päädyin tekemään tavallisia tortilloja vailla mitään ihmellisyyksiä. Kokkailtua on tullut tällä viikolla muutamia kertoja, mutta valitettavasti mitään uutta ja ihmeellistä ei ole tullut tehtyä joten tämänkertaiseksi kotiruoaksi päätyi tortillat.

Tortillat on helppoa ja nopeaa ruokaa kotona laitettavaksi. Täytin omani broilerisuikaleilla, paprikalla, tomaatilla, kurkulla, raejuustolla, lehtisalaatilla ja juustoraasteella.

Tortillat lämmitin mikrossa, kanat pannulla ja muut sitten raakana väliin. Aiemmin kokkailin myös tortilloja tällä viikolla, mutta tällöin broilerisuikaleet olivat sellaisia missä mukana oli myös marinadia. Ei ole järin hyvä kombo, paljon parempaa tuli ostamalla kanaa jossa ei ole mitään kastiketta valmiina.

Broilerinsuikaleet lämpiämässä

Tortillat on sellainen ruoka jota voisin ruveta laittamaan useammin. Täytteiksi käy melkein mikä vain ja siihen saa paljon survottua kasviksia ilman että tulee liian vegaani olo. Ne on niin simppeleitä valmistaa että siinä ei tarvitse liikaa tehdä valintoja tai miettiä missä järjestyksessä mitäkin pitää tehdä, joten jos haussa on nopea ja helppo kotiruoka jossa on enemmän makua ja monipuolisuutta kuin makaronissa on tortillat mitä mainioin vaihtoehto.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *