
Sainpa tässä päivänä eräänä idean että voisin alkaa blogiin kirjoittamaan kokemuksiani erilaisista kokkailuista ja ruoanlaitoista joita teen kotona.
Tässä on tietenkin huonona puolena se että en kovin usein kokkaile kotona sillä useammin syön ulkona. Yleensä itselleni riittää että päivällä käyn töissä ulkona syömässä, jonka jälkeen illalla ei yleensä tarvitse muuta kuin purkillisen raejuustoa tai kermaviiliä ja hieman jotain kurkkua tai muuta raikasta jotta nälkä pysyy poissa. Myös monesti aamuisin tulee lisäksi syötyä/juotua Plenny Shakea tai jotain kevyttä, joten kovin usein tarvetta syödä kotona ei ole.
Kuitenkin kotona syömisessä olisi hyvätkin puolensa. Jos söisin enemmän kotona itse tekemääni ruokaa, oppisin (luultavasti ainakin) tekemään parempia ruokia ja houkutus syödä niin usein ulkona olisi pienempi. Rahaa luultavasti myös säästyisi, sillä kotona tehdystä ruoka-annoksesta riittää moneksi päiväksi syömistä. Samoin jos alan kokkailuista kirjoittamaan, saan haastettua itseäni oman mukavuusalueeni ulkopuolelle ja kokeilemaan uusia ruokia joita muuten ei tulisi koetettua.

Kerran viikossa on myöskin sopiva tahti postata uusista kokkailuista. Tällöin riittää että laitan ruoan vaikkapa viikonloppuna ja siitä riittää syömistä useaksi päiväksi, jolloin on mahdollista olettaa että ylijäänyt ruoka on tullut jo syötyä tai pakastettua ennen seuraavan viikon uutta ruokakokeilua.
Tuumasta siis toimeen, ensimmäiseksi ruoaksi valmistui raviolia jonka söin pastakastikkeessa laitetun jauhelihan kera. Ravioli on täytettyä pastaa ja se on lähtöisin italiasta. Ravioli on Wikipedian mukaan yleensä täytetty juustolla, jauhelihalla tai pinaatilla. Nämä Pirkka raviolit oli täytetty neljällä juustolla.
Ensimmäiseksi otin jauhelihat paketista ja pistin pannulle ruskistumaan. Samalla laitoin silmämääräisesti arvioiden 1,5 litraa vettä kiehumaan kuten paketin kyljen ohjeessa oli neuvottu. Silmämääräinen arvioni on todella satunnainen mitta, joten heittoa veden määrässä on voinut olla jopa litrankin verran. Käytännön elämässä tällä tuskin on sen suurempaa merkitystä paljonko sitä vettä kattilassa oli.

Kun vesi oli kiehunut ja jauhelihat ruskistunut, oli aika heittää raviolit kiehuvaan veteen ja tyhjentää pastakastike-purkki jauhelihan sekaan.
Noin kuusi minuuttia tuli odoteltua että raviolit on valmiina, jonka jälkeen sitten oli enää veden pois kaataminen kattilasta ja annoksen laittaminen lautaselle. Samoin yhtä kauan annoin olla myös tuon pastakastikkeen jauhelihan seassa.
Söin itse blogipostauksen alussa näkyvän kokoisen annoksen ja sillä lähti itseltäni jo nälkä, joten samankokoisia annoksia jäljelle jääneestä ruoasta riittää vielä ainakin kaksi tai useampi.

Raaka-aineiden hinnat eriteltynä:
– Pirkka nauta-sika jauheliha 2,79 eur
– Pirkka ravioli 1,99 eur
– Pirkka pastakastike 1,65 eur
Annos olisi kaivannut lautaselle seurakseen jotain värikästä, esimerkiksi paprikaa, tomaattia tai edes raejuustoa, mutta eipä moinen kaupassa mielessä käynyt joten ensimmäisessä kotikokkailu-blogipostauksien sarjassa joutuu nyt tyytymään värittömään ja monotonisen näköiseen ruoka-annokseen. Ehkä olen ensi kerralla viisaampi ruoan visuaalisen ilmeen suhteen.
Loppupäätelmänä tästä tuli makunsa puolesta kohtalaisen hyvää ruokaa edulliseen hintaan.
Leave a Reply