Kokeilussa: Lightning to USB 3 Camera Adapter

Hankin joitain päiviä takaperin Verkkokauppa.comissa ostoksilla käydessäni Lightning to USB 3 Camera Adapter -adapterin. Sen avulla on mahdollista liittää iPhoneen sekä ilmeisesti myös iPadeille erinäisiä USB-liitäntäisiä laitteita sekä samaan aikaan syöttää laturista virtaa ainakin iPhonelle (en ole testannut iPadilla tämän toimivuutta).

Nimestä päätellen ensisijaisesti tämä on luotu kameran liittämistä varten, mutta koska käteni ulottuvilla ei ole sopivaa kaapelia en kameran liittämistä ole voinut kokeilla. Oma tarpeeni muutenkin oli ensisijaisesti ulkoisen audio interfacen liittämiseksi (Scarlett 2i2) ja siinä käytössä laite tuntui pikaisen testin perusteella toimivan moitteettomasti kunhan iPhonen laturi antoi samaan aikaan virtaa tähän adapteriin. Ilman virran antamista laturilta puhelin ilmoitti lisälaitteen vaativan enemmän virtaa eikä se toiminut.

iPhoneen kytkettynä Focusrite Scarlett 2i2 toimi äänien ulostulossa ainakin esim. Spotifyssä sekä YouTubessa mutta myös äänien sisäänmenossa ainakin GarageBandissa. Tämän pulikan avulla puhelimen GarageBandiin sai äänitettyä Shuren SM58:lla ääntä sisään audioraidaksi.

Tärkeimpänä käyttötarkoituksena äänien sisäänmenossa itselleni oli kuitenkin saada parempaa ääntä iPhonella kuvattuun videoon suoraan ja tässäkin käytössä ainakin Scarlett 2i2:n kautta ulkoinen audio interface toimi hyvin äänilähteenä. Kunhan olen jokin päivä audio interfcena toimivan mikserin äärellä pitää tämä testata myös sen kanssa.

Koetin tätä adapteria myös Korg Microstationin kanssa siten että kyseinen kosketinsoitin toimisi MIDI-koskettimistona iPhonen GarageBandille ja tämä tuntui toimivan suoraan ilman mitään säätöä. Käytännössä siis iPhonea voi käyttää äänilähteenä ja fyysistä USB-koskettimistoa voi käyttää soittamiseen.

Lisäksi koetin myös muistikortinlukijalla valokuvien siirtämistä kännykälle. Erikoista kyllä muistikortinlukijan tapauksessa puhelin vaati myös adapterin kautta lisävirran syöttöä, mutta lisävirtaa saatua Kuvat-ohjelma tunnisti muistikortin ja sieltä sain valokuvia siirrettyä kännykälle suoraan.

Nopeiden ensitestien perusteella adapteri vaikuttaa kätevälle ja monenlaisten lisälaitteiden kytkemiseen sopivalle laitteelle – tai ainakin omaan käyttööni tarpeellisten vekottimien kytkemiseen soveltuvaksi.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *